بررسی کاوازاکی نینجا 250

کاوازاکی نینجا 250 یک موتورسیکلت اسپرت است که از سال 1986 میلادی معرفی شده و بر روی خط تولید قرار دارد ولی ما در مورد مدلی صحبت می‌کنیم که در سال 2008 معرفی شد و تغییرات ظاهری زیادی را تجربه کرد.

کاوازاکی نینجا 250 در تعداد نه چندان زیادی وارد بازار کشورمان شده و ممکن است شما آن را با نینجا Z250 اشتباه بگیرید چراکه نام‌های مشابهی دارند اما این نکته را در نظر بگیرید که نینجا 250 یک موتورسیکلت اسپرت و Z250 یک موتورسیکلت نیکد است و با هم تفاوت دارند.

از آنجا که کاوازاکی نینجا 250 در کلاس موتورسیکلت‌های اسپرت قرار می‌گیرد، طراحی خاص آنها را دارد که از جمله آنها می‌توانیم به فلاپ‌های بزرگ اشاره کنیم. در مجموع طراحی کاوازاکی نینجا 250 قابل قبول است و می‌توان گفت شباهت زیادی به رقبای بالارده خود دارد.

موتور به کار رفته در کاوازاکی نینجا 250 با نینجا Z250 مشترک است و حجمی معادل 249 سی سی، 2 سیلندر و 8 سوپاپ دارد. قدرت این موتور به 32 اسب بخار و گشتاور آن به 21 نیوتن متر می‌رسد. برای انتقال این قدرت هم یک جعبه دنده 6 سرعته در نظر گرفته شده است. کاوازاکی نینجا 250 موتورسیکلت مناسبی برای افرادی است که قصد ورود به مسابقات و کسب تجربه برای سوار شدن بر موتورسیکلت‌های قدرتمندتر را دارند.

طبق اعلام کاوازاکی، طراحی که برای حجم ۲۵۰ سی‌سی انتخاب شده به‌صورت هم‌زمان برای حجم‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ سی‌سی هم لحاظ می‌شود.
حال در ادامه به بررسی مختصر نسل جدید سری ۲۰۱۸ نینجا می‌پردازیم.

انجین تقویت شده؛

شگفتی اصلی که قطعاً از شنیدن آن حیرت‌زده خواهید شد، مشخصات انجین و قدرت احتراق و رانش نسل جدید نینجا است. نینجا ۲۵۰ سری جدید از یک انجین دو سیلندر فول انژکتور نسل جدید استفاده می‌کند.

مهندسین جادوگر کاوازاکی توانسته‌اند از انجین این موتور بیش از ۳۹ اسب بخار قدرت بگیرند و بار دیگر به دنیا ثابت کنند چرا در زمره بهترین‌های موتورسیکلت‌سازی جهان جای دارند.

از باب اهمیت این میزان قدرت انجین در نظر داشته باشید که نسل قبلی نینجا ۳۲ اسب بخار نیرو داشت و هوندا سی بی آر ۲۵۰ با موتورسیکلت جدیدش توانسته بود انجینی با قدرت ۳۸.۷ اسب بخار تولید کند و برای نینجا شاخ و شانه‌ای اساسی بکشد.

قدرت انجین فعلی نینجا به حدی زیاد است که علیرغم حجم ۲۵۰ سی‌سی‌اش، مشخصات خروجی‌اش با موتورسیکلت ۳۰۰ سی‌سی یاماها R3 و موتورسیکلت ۴۰۰ سی‌سی KTM تقریباً برابر است و یارای رقابت با آنها را دارد!

حالا کاواساکی ثابت کرد به سادگی از رقابت باز نمی‌ماند و می‌تواند همچنان قدرتش را به رخ هوندا بکشد.

انجین جدید دارای گیربکس شش سرعته بوده و حداکثر گشتاورش معادل ۲۳.۵ نیوتون متر است.

نوآوری در طراحی ظاهری؛

طراحی نینجای جدید تغییرات جدی به دنبال داشته و کارشناسان آن را به‌عنوان زبان طراحی جدید خانواده نینجا شناسایی کرده‌اند.پیش از هر چیز چراغ‌های دوقلوی جلو از فرم قبلی خود خارج شده و دو چراغ LED مدرن تا حدی خطی شکل با حاشیه فلاپ ضخیم اخمو، تهاجمی و خشن پیدا کرده‌اند.

دماغه موتورسیکلت شکل آئرودینامیک تری پیدا کرده و زاویه بیشتری دارد و به قول معروف نوک تیز شده که این امر در شکافت و دفع اثر منفی باد مؤثر است.

تلق جلو نیز خیلی بزرگتر و بلندتر شده. در حقیقت به یک تلق مناسب ردلاین تبدیل شده درحالی‌که تلق‌های قبلی تناسب چندانی برای ردلاین نداشتند.

البته بزرگ شدن تلق به‌هیچ‌وجه در زیبایی فرم موتورسیکلت اثر منفی نداشته و طراحان کاواساکی تناسب اجزا را به‌خوبی حفظ کرده‌اند.

شاسی ارتفاع کوتاه‌تری پیدا کرده و فاصله آن از سطح زمین کمتر شده که این به اسپرت تر شدن موتورسیکلت منجر شده.

در عین حال اسکلت شاسی تقویت شده و ضخامت استحکام بسیار بیشتری پیدا کرده که در مهار شوک‌های وارده مؤثر است.

فرم زین‌های دو تکه، شکل بهتری پیدا کرده و راحتی بیشتر راکبین را به همراه خواهد داشت.

کمک‌های تلسکوپی جلو و سوییم آرم عقب فقط اصلاحات جزئی نسبت به نسل قبلی داشته و روان‌تر شده‌اند که مسلماً به‌مانند نسل قبلی کیفیت سواری عالی به همراه دارند.

باک ۱۴ لیتری آن برآمدگی و انحنای بیشتری دارد که گویا برای سوپراسپرت کردن استایل ریس موتورسیکلت این کار انجام شده است.

ورودی هوای فلاپ و خروجی‌های هوا نیز تغییرات قابل توجهی را داشته‌اند. خروجی هوای گرم فلاپ به وسیله یک خروجی خطی سه دهنه کوچکتر در عین حال با قطر بیشتر انجام می‌شود که هوا را با حجم بیشتری منتقل می‌کند.

آینه‌ها فرم چند ضلعی مدرن‌تر و آئرودینامیک تری پیدا کرده‌اند و چراغ عقب نیز با یک مدل جدید فول LED یکپارچه تعویض شده است.

نکته دیگر اینکه فرمان آن از نوع دوتکه جدید است که زاویه بیشتر و حرفه‌ای‌تری دارد و در میانه آن فضای خالی تعبیه شده که برای کاهش وزن، افزایش استحکام و هدایت‌پذیری بهتر، ابتکار بجایی است.

رینگ‌های نینجای جدید نیز از نوع کندویی شکل سابق به یک نوع جدید بسیار خاص ۵ پره‌ای تغییر پیدا کرده‌اند. پره‌های رینگ‌ها جدید بسیار باریک و خاص طراحی شده‌اند که حقیقتاً به زیبایی بیشتر آن افزوده است.

ایمنی و آپشن


صفحه کیلومتر نینجا نسبت به نسل قبلی کاملاً تغییر کرده است. نسل قبلی صفحه نمایشگر کاملاً دیجیتال داشت ولی نسل جدید دوباره به ترکیب مبتکرانه‌ای از دیجیتال و آنالوگ رو آورده. صفحه کیلومتر جدید خیلی زیباست و طراحی بی‌سابقه‌ای دارد.

این صفحه کیلومتر کلیه اطلاعات و ارورهای سیستم انژکتور را روی صفحات دیجیتالی به‌صورت هوشمند نمایش می‌دهد ولی دور موتور را به‌صورت آنالوگ (البته با سنسور دیجیتال) نمایش می‌دهد که این مهم در جهت ریس و اسپرت بودن این موتورسیکلت انتخاب بسیار بجایی است و معمولاً برای راکب‌های حرفه‌ای آنالوگ بودن عقربه گاز جذاب‌تر است.

در خصوص ایمنی این موتورسیکلت همچنان برای محور جلو از یک دیسک با دو پمپ ترمز ABS و یک دیسک با یک پمپ ABS برای محور عقب بهره می‌برد.

کیفیت و قدرت سیستم ترمز آن با توجه به تجربه نسل‌های قبلی کاملاً قابل‌اطمینان هستند.

اما سیستم خنک‌کننده نینجا نیز تغییراتی را به همراه داشته و شبکه رادیات آب خنک آن به شکل یک فرم مثلثی کندویی شکل در آمده که در نوع جالب توجه است. (جنس آلیاژ آن هم متفاوت از رادیات های معمولی است)

اگزوز نیز دارای یک طرح خروجی جدید با سپر محافظ تغییر یافته است که به نظر می‌رسد اصلاحات جزئی نسبت به نسل قبل دارد. سیستم کلاچ لغزنده نیز به‌عنوان یکی از آپشن های جدید نینجا ۲۵۰ عنوان شده است.

 سخن آخر

نینجای جدید به وضوح از تصاویر محدودش مشخص است که ارتقا کیفیت رنگ، آلیاژ، فایبرگلاس و فیبر کربن بکار رفته در آن افزایش چشمگیری داشته و کیفیت ساخت و قطعات مرغوب‌تری پیدا کرده است.

وزن این‌ موتورسیکلت ۱۶۷ کیلوگرم است که به خاطر استفاده از آلیاژهای جدید ۵ کیلوگرم نسبت به نسل قبلی سبک‌تر شده. همین موضع انتظار شتاب بیشتر و سرعت تاپ اسپید بیشتر برای آن را قطعی خواهد کرد.


مشخصات و ویژگی ها

انجین:
نوع انجین : دو سیلندر، چهار زمانه، 8 سوپاپ، DOHC
حجم سیلندر: 249 سی سی (سانتیمتر مکعب)
جعبه دنده : 6 سرعته
کلاچ : چند صفحه ای غوطه ور در روغن، کمکی-لغزشی (Assist & Slipper)
سیستم خنک کننده : آب خنک
روغن انجین پیشنهادی : SAE 10W/40
روشن کننده : استارتر الکتریکی
باتری : 12 ولت، 8 آمپر ساعت
سرعت سنج : ترکیبی دیجیتال و آنالوگ

سوخت:
سیستم سوخت رسانی : انژکتور الکترونیک (EFI)
سطح آلایندگی : EURO 4
مصرف سوخت تقریبی : 3.13 لیتر در 100 کیلومتر

سیستم تعلیق:
تعلیق جلو : کمک فنر هیدرولیک تلسکوپی
تعلیق عقب : دو شاخ با شوک گازی
ترمز جلو : دیسک 310 میلیمتری
ترمز عقب : تک دیسک 220 میلیمتر
تایر جلو : 110/70-17
تایر عقب : 140/70-17

ابعاد و اندازه ها:
طول: 2،040 میلیمتر
عرض: 720 میلیمتر
ارتفاع: 1،110 میلیمتر
ارتفاع جلوی زین تا زمین: 795 میلیمتر
فاصله محورهای دو چرخ: 1،400 میلیمتر
گنجایش مخزن سوخت: 14 لیتر
وزن خالص: 166 کیلوگرم


توضیحات دیگر: سال ساخت 2018
برند: کاواساکی (kawasaki)، ژاپن
تجهیزات سفارشی (آپشن ها): آپشن پلاگ برق و شارژر DC

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.