تاریخچه ورود موتورسیکلت به ایران

امروز و در این دوره از زندگی ما با حضور انواع موتور سیکلت های رنگارنگ از برندهای مختلف و انواع کاربرد اونها داخل شهر بین ماشین ها یا در انواع پیست ها و کلا هرجایی که موتور سیکلت میبینیم شاید همه ما حداقل یکبار به این فکر کرده باشیم که اولین باری که موتور سیکلت وارد ایران شد چه زمانی از تاریخ و چه مدلی از آنها برای اولین بار و توسط چه کسی این اتفاق افتاد.
با اینکه تکنولوژی موتورسیکلت امروزنه تنها همه دوست داران موتور رو تحت تاثیر قرار داده حتی افرادی که علاقه ایی به موتور سواری ندارند از دیدن انواع موتورسیکلت ها با شکل ها و کاربرد های مختلف شگفت زده میشوند.
اما مطمئنآ نگاهی به تاریخچه ی موتور سیکلت میتونه به همون اندازه جالب باشه
در سال 1326 اولین فعالیت موتور سواری با ورود موتور سیکلت اشتوتگارت انگلیسی که توسط مخترعان آلمانی در سال 1885 طراحی و ساخته شده بود با ورود به ایران آغاز شد.

اولین موتورسیکلت در ایران

در همین اواخر دهه بیست خورشیدی واردات انبوه موتور سیکلت در ایران شروع شده بود به جز اشتوتگارت موتورسیکلت های انگلیسی دیگه ایی از جمله B.S.A ماچلس _تریومف _ آریل رویال سه تفنگه و… توسط تجار و بازرگانان ایرانی وارد کشور میشد.
ورود این موتور سیکلت های انگلیسی چنان با قدرت بود که حدود بیست سال یکه تاز و بی رقیب در بازار موتور ایران حضور داشتند.
کم کم در اواخر دهه 30 شمسی پای موتورسیکلت های ایتالیایی و آلمانی هم به ایران باز شد انواع ایتالیایی اونها مثل تستی _ دوکاتی _ وسپا و لامبرتا بودند و مدل های مهم آلمانی از جمله به زاکس زونداب _ جاوا و موبیلت میشه اشاره کرد.

Vespa Lambretta

پس از آن دوره ی مهم که نقطه ی شروع واردات موتور سیکلت به ایران نام گرفت کم کم با توجه به انواع کاربرد موتور سیکلت و نیاز به این وسیله ی نقلیه و همچنین ملاحضات شهری در اواخر دهه 40 شمسی سر و کله ی موتورهای ژاپنی که امروزه جز محبوب ترین موتورسیکلت ها هستند در بازار موتور سیکلت ایران ظهور پیدا کرد یاماها از جمله مهم ترین انها بود.
ورود موتور سیکلت های ژاپنی به ایران و استقبال مردم از آنها باعث شد در ابتدای دهه 50 شمسی شرکت ایران دوچرخ تاسیس و اخذ نمایندگی رسمی و انحصاری موتورهای یاماها در ایران را در دست گیرد .
این واردات در ابتدا با مدل های شهری و آفرود یاماها آغاز شد به همین ترتیب انواع موتور سیکلت یاماها 50 سی سی تا 1100 سی سی تا اواخر سال 58 وارد ایران میشد.

Yamaha DT400

همزمان با ورود یاماها و استقبال مردم ایران از موتورسیکلت ژاپنی
سوزوکی جی اس 1000 مدل سال 1979 که دارای 4 سیلندر و 19 اسب بخار و سرعت 220 کیلومتر در ساعت بود توسط آقای گلابچی که در واقع تاجر برنج بود به ایران وارد شد.
موتور سیکلت سوزوکی جی اس 1000 به علت شتاب و زیبایی که داشت به یک موتور سیکلت افسانه ایی و بی نظیر در ایران تبدیل شد.

SUZUKI GS1000


سال 1353 آقای گلابچی امتیاز خود را به آقای حمیدین رئییس وقت اتحادیه فروشندگان موتور سیکلت واگذار کرد.
واردات سوزوکی به این روند تا سال 1357 به صورت کم و بیش در جریان بود
تا اینکه اواخر سال 1357 بمب سوزوکی در ایران منفجر شد و جای خود را بین علاقه مندان به موتورسیکلت باز کرد.
حالا که تا حدودی از نحوه ی ورود موتورسیکلت به ایران و انواع اولیه ی وارد شده ی موتور سیکلتها صحبت کردیم.
جا دارد که در مورد اولین قهرمان موتور سواری ایران از دهه 50 تا کنون یاد کنیم
مهرشاد نراقی قهرمان موتور کراس ایران که در سالهای 55 56 57 در سه سال پیاپی قهرمان ایران شد .
تنها موتور سوار تاریخ ایران که در سه کلاس 125 سی سی 250 سی سی و 450 سی سی همزمان قهرمان شد .
جالبه بدونید که اولین موتور سیکلتش هوندا 90 سی سی بود که در سال 1350 با دستکاری موتور آن به کوهنوردی می پرداخت .
ایشان در سال 1354 به رشته موتور کراس در پیست رو آورد .اولین موتور مسابقه کراس او موتور زونداپ بود.

از میانه دهه 60 خورشیدی به دلیل زیاد شدن ترور از سوی گروه های مخالف و کشته شدن افراد سرشناس توسط موتورهای پر حجم که به آن موتور های سنگین میگویند
کمیته منحل شده انقلاب اسلامی طی بیانیه ایی رفت و آمد موتورسیکلت های بالای 250 سی سی را درون شهر ها ممنوع کرد که این ممنوعیت همچنان ادامه دارد و همچنین از شماره گذاری این نوع موتور سیکلت ها خودداری مینمایند.

برگشت به بالا
فروشگاه رهروسیکلت (برادران کاشی) | فروش موتورسیکلت بصورت نقد و اقساط …