فروش موتورسیکلت های کاربراتوری تا کی ادامه دارد؟

/, اخبار/فروش موتورسیکلت های کاربراتوری تا کی ادامه دارد؟

فروش موتورسیکلت های کاربراتوری تا کی ادامه دارد؟

به گزارش تیتر شهر: محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در سیصد و هشتمین جلسه علنی شورای شهر با بیان اینکه موتور‌سیکلت‌های کاربراتوری یکی از مهم‌ترین عواملی آلودگی هوای شهر تهران هستند اظهار داشت: در سال گذشته 450 هزار دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری به فروش رسیده است.

وی افزود: متوجه شدیم که علی‌رغم مصوبه هیئت دولت مبنی بر توقف تولید و شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری وزیر صنعت و معدن به وزیر کشور نامه‌ای مبنی بر توقف این مصوبه ارسال کرده است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه تولید کنندگان اعلام کرده‌اند که 600 هزار دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری ثبت سفارش شده است، تصریح کرد: آنها از وزیر صنعت و معدن درخواست کرده‌اند که تا پایان سال 95 بتوانند این موتورسیکلت‌ها را شماره‌گذاری کنند.

حقانی اضافه کرد: بدون شک هنگامی که این مصوبه در هیئت وزیران بررسی شد این 2 وزیر در آن حضور داشتند و مصوبه را به امضا رسانده‌اند اما حال که زمان اجرای این مصوبه رسیده خبر از ثبت سفارش 600 هزار موتورسیکلت کاربراتوری به گوش می‌رسد.

وی با تأکید بر اینکه درآمد صنعت از تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری بسیار بیشتر از موتورسیکلت‌های انژکتوری است، گفت: موتورسیکلت‌های کاربراتوری در هر کیلومتر پایش نباید بیشتر از سه گرم آلایندگی داشته باشند، شاهدیم که این موتورسیکلت‌ها در هر 30 هزار کیلومتر 15 گرم آلودگی تولید می‌کنند.

حقانی ادامه داد: بر اساس مطالعات به دست آمده هر موتورسیکلت کاربراتوری پنج برابر حد استاندارد آلودگی تولید می‌کند که این رقم سالانه به 200 کیلوگرم می‌رسد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد که به مصوبات هیئت دولت پایبند باشد چرا که سالانه در کلانشهر تهران یکصد هزار تن آلودگی مبنی بر تردد موتورسیکلت‌های کاربراتوری تولید می‌شود.

وی تأکید کرد: بدون شک اگر موتورسیکلت‌های تقلبی وارد کنیم ضرری کمتر از موتورسیکلت‌های داخلی دارد.

ممنوعیت پلاک گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری

14 دیماه سال گذشته بود که کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست ممنوعیت پلاک گذاری موتوسیکلت های کاربراتوری را از هر نوع و به طور کلی تصویب کرد.

وحید حسینی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوا و عضو این کارگروه با اعلام این خبر، افزود: این تصمیم بر مبنای مصوبه هیات دولت در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۳ مبنی بر تبدیل موتورسیکلت های کاربراتوری به انواع موتورسیکلت های پاک اتخاذ شده و بر مبنای مصوبه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط زیست از مهر ماه سال ۹۵ ممنوعیت پلاک گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری اجرا می شود.

او با تاکید بر اینکه این تصمیم تاثیر بسیار مثبت و قابل توجهی بر کاهش آلاینده های ناشی از تردد موتورسیکلت ها در تهران خواهد داشت، ادامه داد: تصمیم بسیار درستی برای کاهش آلودگی هوا گرفته شده است. موتورسیکلت های کاربراتوری از آلاینده ترین وسایل نقلیه متحرک در تهران و دیگر شهرهای کشور هستند و آزمایش و اندازه گیری دقیق آلاینده ها نشان داده هر موتورسیکلت کاربراتوری ۱۵ میلی گرم آلاینده در هر یک کیلومتر پیمایش تولید می کند این در حالی است که بر اساس استاندارد یورو ۳ این میزان باید ۲ گرم بر هر کیلومتر پیمایش باشد.

این عضو کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا در ادامه گفت: اکثریت قریب به اتفاق اعضای کارگروه با ممنوعیت پلاک گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری موافق و معتقد بودند که این تصمیم را نباید به تاخیر انداخت.

به گفته حسینی از آنجا که همه سازمان ها و نهادهای متولی چه در دولت و چه در مدیریت شهری و همچنین پلیس از این تصمیم و عملیاتی شدن آن در کشور دفاع کردند همگرایی آنها در این زمینه منجر به اجرای هر چه بهتر این مصوبه و در نتیجه کاهش و مهار آلاینده های هوا ناشی از موتورسیکلت های کاربراتوری خواهد شد.

به گفته حسینی، موتورسیکلت های انژکتوری از نظر میزان تولید آلاینده وضعیت نسبتا ثابتی دارند و مانند موتورهای کاربراتوری امکان دستکاری در سیستم آنها وجود ندارد و میزان تولید آلاینده در آنها کمتر از ۲ گرم در هر کیلومتر است.

شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری قانونی است؟

رئیس انجمن صنعت موتورسیکلت کشور، توقف 70 روزه شماره‌گذاری موتور سیکلت‌های کاربراتوری را با توجه به مصوبه هیات وزارء توجیه‌ناپذیر دانست.

ابوالفضل حجازی با اشاره به متن مصوبه هیات وزیران، اظهار داشت: پس از ابلاغ مصوبه هیات‌دولت به تولیدکنندگان، هیچ‌گونه ثبت سفارش به منظور واردات و یا تولید موتورسیکلت کاربراتوری در میان این صنف صورت نگرفته است.

وی افزود: براساس مصوبه هیات وزراء شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های موجود تا پایان سال بایستی انجام شود و با شروع سال جدید، این‌کار براساس قانون متوقف خواهد شد.

حجازی با تاکید بر این‌که تمامی موتورسیکلت‌های کاربراتوری ورودشان به کشور ممنوع شده است، تصریح کرد: آن دسته از موتورسیکلت‌هائی که پیش از مصوبه هیات وزیران تولید شده باید شماره‌گذاری شده و تا پایان سال تعیین تکلیف شوند، به همین دلیل جلوگیری از شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری موجود به نظر توجیه‌ناپذیر است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در ادامه، افزود: بنابراین جلوگیری از شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری خلاف مصوبه هیات وزیران و غیرقانونی است، اگر قرار نیست قانون اجرا شود چه نیازی به تصویب قانون است.

وی با بیان این‌که «هیچ‌گونه خلافی در کارخانجات تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری صورت نگرفته است»، گفت: بانی صنعت کشور وزارت‌صنعت، معدن و تجارت است که هفته گذشته در جلسه‌ای که با حضور وزیرصنعت برگزار شد ایشان تاکید کردند که شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های کاربراتوری قانونی است و باید اجرا شود.

حجازی خاطرنشان کرد: هیچ‌موتوری قرار نیست تولید شود و باید باقی‌مانده شماره‌گذاری و تعیین تکلیف شوند.

اخذ مصوبه دولت لازمه تولید مجدد موتورهای کاربراتوری

خبر تولید نیم میلیون موتورسیکلت کاربراتوری از سوی معاون حمل و نقل شهرداری، آن هم بعد از گذشت حدود دو ماه از اجرایی شدن مصوبه دولت مبنی بر توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری موضوعی است که پرسش ها و انتقادات را به دستگاه‌های متولی این امر از جمله وزارت صنایع و سازمان حفاظت محیط زیست به دنبال داشته است که در این باره معاون سازمان محیط زیست اخذ مصوبه دولت را برای تولید مجدد موتورهای کاربراتوری لازم دانست.

سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه دولت طبق مصوبه تاریخ 2. 4. 95 از تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری جلوگیری کرده است، گفت: بنابراین مصوبه، هر مجوزی که سازمان حفاظت محیط زیست از قبل برای تولید موتورسیکلت‌های کاربراتوری داده بود، باطل شد که این موضوع را به نیروی انتظامی اعلام کردیم که مجوزهای تولید و شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری از تاریخ 95.7.1 باطل است.

وی تاکید کرد: مجوزهایی که در حال حاضر صادر می‌کنیم صرفا برای موتورسیکلت‌های انژکتوری است که خوشبختانه هماهنگی‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته و تاکنون 15 تا 20 مدل موتورسیکلت انژکتوری در کشور تولید و شماره گذاری می‌شود.

به گفته متصدی، اگر قرار باشد شماره گذاری جدید موتورسیکلت‌های کاربراتوری صورت گیرد باید این موضوع به تصویب دولت برسد و مصوبه دولتی برای انجام این کار وجود داشته باشد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست اظهارکرد: با توجه به اینکه هر موتورسیکلت 4 تا 5 برابر خودرو استاندارد تولید آلایندگی دارد و با در نظر گرفتن تعداد موتورسیکلت‌های در حال تردد بویژه در کلانشهرهای آلوده، ساماندهی و جایگزینی موتورسیکلت‌های کنونی با موتورهای برقی از ضروریات است.

وی افزود: همچنین با توجه به تضمین رعایت استاندارد یورو 3 در موتورسیکلت‌های انژکتوری، این موتورسیکلت‌ها، جایگزین موتورسیکلت‌های کاربراتوری هستند.

مازیار حسینی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران نیز ضمن انتقاد از برخورد متناقض وزارت صنعت با مصوبه ممنوعیت تولید و شماره گذاری موتور سیکلت‌های کاربراتوری گفت: براساس آخرین تصمیمات اتخاذ شده توسط وزارت صنعت، قرار شده تولید نیم میلیون موتور سیکلت کاربراتوری که ثبت سفارش شده در دستور کار قرار گیرد این در حالیست که براساس مصوبه هیات وزیران باید از تولید موتورهای کاربراتوری از اول نیمه دوم سال جلوگیری شود. در حال حاضر شاهد آن هستیم که به بهانه تولید سفارشات ثبت شده قرار است 500 هزار موتورسیکلت کاربراتوری تولید و به خیابان‌های شهر تزریق شود.

توسط |2018-08-13T13:12:29+00:00آگوست 24th, 2017|News, اخبار|بدون ديدگاه

ثبت ديدگاه