معرفی موتورسیکلت Ducati Monster مدل ۲۰۲۱ میلادی

در آخرین ماه سال جاری میلادی دوکاتی سرانجام ویراش 2021 سوپرموتور مانستر را معرفی کرد. این مدل را باید یک فیس‌لیفت از پرفروش‌ترین محصول ایتالیایی‌ها قلمداد کرد.

دوکاتی می‌گوید عمده‌ترین تغییرات مربوط به این موتورسیکلت را روی چرخ‌ها و چراغ‌های LED به ویژه قسمت نور روز اعمال کرده است. مانستر ۲۰۲۱ دارای چراغ‌های جلوی LED جدید با دیلایت های چشمگیر می‌باشد. این بایک همچنین از بدنه‌ای جدید و پشت آمپرهای دیجیتال ۴.۳ اینچی سود می‌برد.

علیرغم طراحی تکاملی، دستگیره‌های فرمان حدود ۷۰ میلی‌متر به سمت راننده کشیده شده‌اند تا موقعیت سرراست‌تری برای راننده ایجاد شده و راحتی و کنترل بیشتر این موتورسیکلت تضمین شود. موقعیت پای راننده نیز تغییر کرده و بخش مرکزی هم نازک‌تر از قبل شده است.

مانستر به مبحث ارگونومی اهمیت زیادی داده و ارتفاع صندلی آن ۸۲۰ میلی‌متر است که اگر برای موتورسیکلت‌سوار زیادی بلند باشد می‌تواند کیت فنرهای سفارشی را انتخاب کند که می‌تواند این ارتفاع را به ۷۷۵ میلی‌متر کاهش دهد.

طراحان علیرغم ایجاد چنین تغییراتی تصمیم داشته‌اند همان هویت قابل‌تشخیص مانستر را حفظ کنند. به همین خاطر چندین ویژگی سنتی این بایک همچون باک سوخت بایسون بک آن حفظ شده است.

پیشرانه مدل جدید بلوک 937 سی‌سی 2 سیلندر است که 110 اسب‌بخار قدرت و 93 نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. کاملاً واضح است که دوکاتی حجم و قدرت نسخه جدید را افزایش داده است. این در حالی است که وزن سازه پیشرانه 2.4 کیلوگرم سبک‌تر شده است.

افزایش حجم پیشرانه باعث شده گشتاور تولیدی نیز در تمامی دورها مخصوصاً در دورهای میانی بهبود یابد که این امر باعث بهبود سواری در جاده و پیچ‌ها می‌شود. گیربکس ۶ سرعته جدید با سیستم تعویض سریع نیز در این موتورسیکلت به چشم می‌خورد.

همچنین در این مدل به لطف استفاده از فریم آلومینیومی در قسمت جلو وزن خالص تا 4.5 کیلوگرم کاهش پیدا کرده است. رینگ‌های ۱۷ اینچی نیز ۱.۷ کیلوگرم سبک‌تر از نمونه‌های پیشین می‌باشند. ساب فریم عقب هم با تکنولوژی پلیمر تقویت شده با فیبر شیشه تولید شده و ۱.۹ کیلوگرم سبک‌تر است.

به لطف تمامی این اقدامات وزن خشک مانستر برابر با ۱۶۶ کیلوگرم بوده که ۱۸ کیلوگرم کمتر از وزن مانستر ۸۲۱ می‌باشد. شرکت دوکاتی همچنین گفته است با افزایش حجم پیشرانه توانسته سطح گشتاور را در تمامی دور موتورها به‌ویژه در دورهای میانی بهبود دهد. این همان بخشی است که اغلب راکبان به‌ خصوص در پیچ‌ها با آن چالش دارند.

دوکاتی مانستر مدل 2021 مجهز به جعبه‌دنده جدید 6 سرعته با قابلیت شیفت سرعتی است. ایده استفاده از فریم آلمینیومی در قسمت جلو که باعث شد وزن خالص موتورسیکلت تا 4.5 کیلوگرم کاهش پیدا کرده است همان ایده‌ای بود که پیش‌تر روی پانیگیل V4 نیز موفق از آب درآمد. تغییرات اساسی در محور عقب نیز دیده می‌شود. حالا به جای استفاده از ساب فریم سنتی، مدل جدید از پلیمرهای تقویت‌شده بهره گرفته تا وزن آن را حدود 2 کیلوگرم کمتر کند.

دوکاتی مانستر ۲۰۲۱ از ماه آوریل و با قیمت پایه ۱۱۸۹۵ دلار وارد بازار خواهد شد. مشتریان می‌توانند نسخه سفارشی مانستر پلاس با قیمت ۱۲۱۹۵ دلار را انتخاب کنند که این مدل دارای پوشش صندلی سرنشین می‌باشد.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.