نکات مهم برای موتورسواری در زمستان

با آغاز فصل سرما معمولاً با چالش‌های تازه­‌ای مواجه می­‌شویم که در سایر فصول سال چندان موضوعیت ندارند. اگر محل زندگی شما در نقاط سردسیر واقع شده و برای رفت و آمد روزمره نیاز به سواری با موتورسیکلت داشته باشید که مطمئناً با مسائل بزرگتری روبرو خواهید شد.

شاید موتور سواری در زمستان ایده‌آل هیچ یک از افراد نباشد اما وجود ترافیک‌های سنگین در این فصول شاید ناچار باشید سوار بر موتور سیکلت خود شوید و به محل کارتان در یک روز سرد بروید. اما رانندگی در فصل زمستان و آب و هوای برفی به دلیل سرد بودن هوا، لیز بودن زمین، کاهش دید و … چالش‌های خود را دارد و به نکات ایمنی موتور سواری در زمستان بسیار توجه شود.

همین ابتدای مطلب ذکر این نکته الزامی است که در فصل سرما و مخصوصاً مناطقی که بارندگی بیشتری در آن اتفاق می‌­افتد، تا حد امکان از سواری با موتورسیکلت یا وسایل مشابه خودداری کنید. اما اگر مجبور به استفاده از این وسایل هستید، به نکات مطرح شده در این مطلب توجه کنید.

با دنده سنگین حرکت کنید

درست است همه ما عادت داریم تا کمی دور موتورمان بالا می‌رود سریع دنده زیاد کنیم اما در هوای سرد عکس‌العمل انسان پایین می‌آید بنابراین وقتی با دنده سنگین (جوری که به انجین موتورسیکلت فشار) نیاید حرکت کنید کنترل موتور بیشتر در دستتان است از طرفی به صورت نا خود آگاه با سرعت کمتری حرکت می‌کنید.

رعایت فاصله طولی

اکثر موتور سواران معمولاً با فاصله بسیار نزدیکی نسبت به ماشین یا موتور جلویی حرکت می‌کنند و فرض را بر این می‌گذارند در صورت ترمز ماشین جلویی می‌توانند از بقل آن سبقت بگیرند و به حرکت خود ادامه دهند. حداقل در فصل زمستان فرض خود را دور بریزید و تا می‌توانید پشت هیچ وسیله نقلیه دیگر حرکت نکنید و حداقل فاصله 3 ثانیه‌ای را رعایت کنید تا بتوانید عکس‌العمل مناسبی داشته باشید. 

رعایت فاصله عرضی

در هوای سرد معمولاً شیشه خودروها بالا است و آهنگی هم در حال پخش شدن است به همین دلیل اگه راننده آیینه بقل خود را چک نکند اصلاً از وجود موتور شما با خبر نمی‌شود. پس کمی بیشتر فاصله عرضی را در نظر بگیرید تا فرصت واکنش نشان دادن داشته باشید.

مراقب برف فشرده باشید

برف فشرده در هنگام سواری بدترین نوع برف است. چند ساعت گذشته توسط اتومبیل رانده شده است و در نتیجه بسیار لغزنده و سخت است. اگر گزینه ای داشته باشید ، سوار شدن برف تازه باریده بسیار راحت تر و کم خطرتر است.

اگر مسیرهای مربوط به چرخ های وسایل نقلیه دیگر را دنبال کنید ، ممکن است برف لغزنده باشد و بهتر است از مسیرهای دست نخورده استفاده کنید.

بررسی تایرهای موتورسیکلت

براساس دستوالعمل‌های ایمنی که برای موتورسیکلت‌سواران ارائه شده، پیش از هر بار سواری با این وسیله باید تایرهای آن را بررسی کنید. هرچند متاسفانه بسیاری افراد به طور معمول چندان به این دستور توجهی ندارند، اما فصل سرد می‌­تواند بهترین زمان برای عادت کردن به این عمل باشد چراکه دمای پایین هوا باعث کاهش فشار باد تایرها خواهد شد.

برخی موتورسیکلت‌ها به نشانگر فشاد باد تایر مجهز هستند که می تواند برای راکب بسیار مفید باشد. توجه به عمر تایرها و تعویض آن‌ها با نمونه جدید هم در افزایش ایمنی موثر خواهد بود.

از کلاه کاسکت مناسب استفاده کنید

در هر شرایطی گذاشتن کلاه ایمنی واجب است اما در شرایط برفی و آب هوای سرد باید کلاه کاسکت مناسب استفاده کنید. منظور از مناسب این است باعث کاهش دید شما نشود و طوری نباشد که بخار دهانتان روی تلق بماند. همچنین برخی مدل‌ها امکان نصب شال گردن دارند که بسیار مناسب برای فصب سرما هستند.

موتور را سنگین نکنید

موتورسیکلت وقتی سنگین می‌شود تاثیر خطرات بسیاری به همراه دارد از جمله اینکه در صورت ترمز سریع احتمال زمین خوردن بسیار بیشتر است همچنین در فرمان پذیری موتور نیز بسیار تاثیر منفی دارد.

لباس کافی بپوشید

شاید در هنگام پیاده‌روی در هوای سرد با پوشش نه چندان زیاد لباس‌ها نیز احساس راحتی داشته باشید، اما فراموش نکنید که سواری با موتورسیکلت در هوای سرد امر بسیار متفاوتی بوده و به لایه­‌های بیشتری برای پوشاندن بدن نیاز است. افرادی که با طبیعت‌گردی و کوهنوردی آشنا باشند، می‌­توانند از لباس‌های مخصوصی که در این سفرها استفاده می‌­شود نیز کمک بگیرند.

با دنده بالاتر از حالت عادی سوار شوید

این باعث می شود موتورسیکلت شما بسیار ملایم تر و کنترل آن راحت تر باشد.توجه کنید که هدف از این عمل این است که موتورسیکلت در لحظه شتاب نگیرد و باعث سر خوردن نشود.

چراغ ها را روشن کنید

این مربوط به همه چیز است. ترمز ، گاز و فرمان. این یکی از موارد واضح است ، اما اگر عادت ندارید که از چراغ های راهنما در گردش های خود استفاده کنید حتما در زمان بارندگی و در فصل زمستان از آن استفاده نمائید.

با نزدیک شدن به یک چهار راه یا خیابان متصل دیگر باید ترمز را خیلی قبل از حالت عادی شروع کنید. این موضوع را برای رعایت مسافت نیز در نظر داشته باشید ، زیرا فضای کافی برای توقف ندارید.

از هر دو ترمز استفاده کنید تا موتور کمی متعادل نگه داشته شود و از وارد آمدن فشار زیاد به لاستیک جلو خودداری کنید.(در صورتی که در گرفتن ترمز جلو مهارت کافی ندارید به هیچ و جه در جاده های لغزنده استفاده نکنید.) قبل از اینکه بپیچید ، اطمینان حاصل کنید که تمام ترمزهای خود را انجام داده اید.

زیاد خم نشوید

موقع پیچیدن بسیاری از راکبان عادت دارند حس مسابقات بگیرند و خود را خم کنند تا حرفه‌ای‌تر بپیچند. در هوای برفی و بارانی به دلیل اصطحکاک کم آسفالت با این کار زمین می‌خورید پس از انجام این کار مخصوصاً اگه دو ترک هستید خودداری کنید.

لباس‌های مجهز به گرمکن

استفاده از بالاپوش و دستکش‌های مجهز به گرمکن می­‌تواند تحمل سرمای محیط را به امری بسیار آسان تبدیل کند. البته تجهیز موتورسیکلت به بادگیر هم کار بسیار مفیدی است که پایین تنه را از گزند سرما حفظ خواهد کرد. بد نیست بدانید این روزها شلوارهای مجهز به گرمکن هم در دسترس موتورسواران قرار دارد. برخی از این لباس‌ها برای تامین انرژی خود به باتری موتورسیکلت متصل شده درحالی‌که سایر نمونه‌ها به باتری‌­های قابل حمل وصل می­‌شوند. لباس‌های مجهز به گرمکن ارزان نیست، ولی احتمالاً برای چند سال قابل استفاده خواهند بود.

از پیاده رو عبور نکنید

معمولاً وقتی یخ بندان می‌شود شهداری اول یخ زدگی خیابان‌ها رو با پاشش نمک بر طرف می‌کنه پس ممکنه عابر پیاده هنوز لیز باشد و باعث سر خوردن شما و برخورد با عابر شود.(البته این نکته رو همیشه رعایت کنید لطفاً )

به آرامی حرکت کنید و لذت ببرید

فقط وقت خود را بگذارید ، سعی نکنید قهرمان شوید. تمرکز خود را بر این بگذارید که همه کارها را تا حد ممکن روان انجام دهید و تا حد ممکن آرام باشید. برای رسیدن سریعتر به مقصد هیچ امتیازی دریافت نمی کنید. مطمئن شوید که هر بار فقط یک کار را با موتور انجام می دهید. ترمز کنید ، سپس هدایت کنید. به آرامی دور بزنید، سپس سرعت بگیرید. سطح چسبندگی تقریباً وجود ندارد ، بنابراین ترمز گرفتن شدید بسیار خطرناک است – مهم نیست که چقدر این کار را در خشکی انجام داده اید- می تواند منجر به زمین خوردن شود.

همیشه آماده باش

اگر مدتی در برف زمستانی سوار شده اید ، می توانید راحت باشید ، اما برف می تواند خطرات زیادی را پنهان کند. این لایه از برف تازه افتاده ممکن است لایه ای از برف متراکم لغزنده ، تکه ای از یخ سیاه یا چیز دیگری را کاملاً پوشانده باشد.

خود را گرم نگه دارید

هنگامی که دندان های شما به طور غیرقابل کنترل به یکدیگر نخورد ، استفاده از چراغ های راهنما و آرام ماندن بسیار آسان تر است. لایه بندی کنید ، اگر یک لایه پایه حرارتی خوب داشته باشید ، بدنتان گرم خواهد ماند. برای جلوگیری از بالا آمدن برف یا باد یخی از پشت ، حتماً گردن خود را پوشیده نگه دارید. هرگونه فاصله در وسایل شما در اثر سرما مورد سو استفاده قرار می گیرد.

از همه مهمتر ، مطمئن شوید که دستان شما گرم است. هیچ چیز بدتر از این نیست که با انگشتانتان نمی توانید چیزی را احساس کنید. اگر خیلی سرد می شوید ، در یک جای مطمئن پارک کنید و از گرمای انجین و یا اگزوز استفاده کنید.

بیشتر از همیشه، پیگیر اخبار هواشناسی باشید

پیگیری اخبار آب و هوا در شب قبل و همچنین ساعتی پیش از حرکت را به عادت خود تبدیل کنید. البته همیشه احتمال بروز خطا در پیش‌بینی‌های آب و هوا وجود دارد، اما به یاد داشته باشید که با توجه به این اخبار، می­‌توانید تا حد زیادی برای مواجهه با شرایط احتمالی آمادگی پیدا کرده و حتی از سواری با موتورسیکلت صرف نظر کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.