نگاهی به موتورسیکلت های کمپانی KTM

شاید به جرات بتوان گفت که موتورهای کی تی ام از قوی ترین برندها در بین موتورهای کراس هستند.
با توجه به :
o هندلینگ
o پاور
o وزن و…
که در ادامه به اختصار در موردشان صحبت میکنیم.

به عنوان یک تاریخچه ی متفاوت از موتور کی تی ام جالب است بدانین که کمپانی کی تی ام از سال 2014 سهام شرکت هسکوارنا سوئدی را گرفت و فعالیت تولید موتور سیکلت را با هم تلفیق کردند.
این همکاری باعث قدرت در تولید شد به صورتی که در حال حاضر موتورهای کی تی ام هسکوارنا بالاترین رنکینگ را از لحاظ امتیاز دارند.
اما با همه ی برتری ها و خصوصیات قابل توجه کی تی ام فقط نزدیک به 6 سال است که ذهنیت و افکار مردم نسبت به آن عوض شده .
قبل تر از آن عمومآ کسی در ایران سمت موتور اروپایی نمیرفت ولی اخیرا حتی این موضوع بر عکس شده و سلیقه ی موتور سواران بیشتر به موتور های اروپایی گرایش پیدا کرده است.
این مطلب به عنوان یک معرفینامه از موتور سیکلت کی تی ام برای جذابیت و درک بهترآن طبق تجربیات و دانش یک رایدر نوشته شده
تا وقتی مخاطب این مطلب را مطالعه میکند علاوه بر آشنایی با این موتور سیکلت همزمان با خواندن مطلب درکی واقعی از سواری و شرایط این موتور سیکلت نیز کسب نماید .
از نظر یک رایدر موتور سیکلت ، کی تی ام اولین انتخاب برای یک مسابقه خواهد بود .
لازم به ذکر است که معدل رنکینگ جهانی موتور سیکلت کی تی ام به اندازه ی موتورهای ژاپنی بالا آمده و جای آنها را گرفته است.

به گفته ی موتورسواران و به اصطلاح عامیانه موتورسیکلت کی تی ام موتور فوق العاده خوش دستی هست هم از نظر :
• هندلینگ
• سیستم کمک فنر
• تکنولوژی و پاور
• طراحی سیستم زین
• و کلا تیز بودن در حرکت

فرمان

مورد مهم قابل توجه در موتور سیکلت کی تی ام طراحی فرمان آن هست که به اصطلاح شاخ گاوی معروف است به این معنی که بازتر هست و به قولی هندلینگ خوبی دارد.

سیستم کمک فنر

مورد مهم بعدی سیستم کمک بندی آن است که با استفاده از روغن و هوا میباشد این تکنولوژی از سال 2015 به بعد در تولید موتور سیکلت کی تی ام به کار گرفته شد و بازخورد خیلی خوبی هم داشت.این سیستم برای صخره نوردی یا کلا مسیر های سخت بسیار کارآمد میباشد.

سیستم استارت

و اما یکی از مهم ترین موارد قابل ملاحظه در موتور سیکلت کی تی ام تکنولوژی سیستم استارت آن بوده که بسیار مخاطب داشته که به صورت دکمه استارت میباشد.

برای کسی که در مسابقات شرکت میکند مدیریت وقت و انرژی بسیار حائز اهمیت است مثلا کسی که بیست دقیقه یا بیشتر در حال مسابقه است انرژی زیادی مصرف میکند علاوه بر بحث انرژی زمان بندی یکی از مسائل مهمی است که یک رایدر باید به آن توجه داشته باشد.
اگر در حین مسابقه رایدر به زمین بیافتد باید در کمترین زمان ممکن خودش را دوباره در مسیر مسابقه قرار دهد ،فرض کنید یک رایدر با موتوری که با سیستم هندل استارت میخورد وارد چنین مسابقه ایی شود، پس درست در همین قسمت است که تکنولوژی سیستم استارت موتور سیکلت کی تی ام به کار می آید چون باعث ذخیره تایم و انرژی بیشتری میشود.
دقیقا از سال 2010-2011 موتور سیکلت های کی تی ام استارتی شد در صورتی که موتورهای ژاپنی از سال 2018 از این تکنولوژی استارت در تولید موتورسیکلت های خود استفاده کردند.

سیستم انژکتور

مورد مهم دیگری از موتور سیکلت های کی تی ام سیستم انژکتور آنهاست که از سال 2010 به این صورت یعنی انژکتوری تولید شدند که باز هم موتورهای ژاپنی سالها بعد یعنی از سال 2015 سیستم انژکتور را وارد خط تولید موتورهای خود نمودند.
اطلاع از این موارد ذکر شده نشان دهنده این است که موتور سیکلت کی تی ام همیشه یک پله جلو تر از رقیبان به نام و معروف هم میدان خود بوده است.

سیستم ترمز و کلاچ

مورد بعدی سیستم ترمز و کلاچ موتورهای کی تی ام است
که به صورت روغنی میباشد و مانند موتورسیکلت های دیگر از سیستم سیم استفاده نشده همین امر باعث نرمی فوق العاده در حرکت و قوی تر شدن این موتورسیکلت شده است.این در حالی است که موتورهای ژاپنی از سال 2016-2017 پمپی شدند.

طراحی

علاوه بر اینها موتور سیکلت کی تی ام نکات ظریف و قابل توجهی علاوه بر زیبایی در طراحی ظاهری دارد
مثل فلاپ جلو و نحوه قرار گرفتن آن که در حرکت به صورت اتوماتیک حرکت میکند.
همچنین وزن موتور سیکلت کی تی ام که تقریبا میتوان گفت از همه ی موتور سیکلت ها سبک تر است .
کمپانی کی تی ام وزن آن را در سال 2019 به 98 کیلو گرم رساند
که همین موضوع سبب اخطار از طرف سازمان استاندارد جهانی شد
مبنی بر اینکه این موتور سیکلت در حداقل ترین وزن ممکن تولید شده و اگر کمتراز این باشد اجازه تولید به آن نمیدهند.

همچنین کمپانی کی تی ام در سال 2011 محصول جاده ایی خود را در طبقه بندی نیکد یا انجینی به حجم 125 سی سی با نام DUKE 125 برای نوجوانان 16 سال به بالا طراحی و تولید نمود.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.